Otomatik Panjurların Isı Yalıtımına Katkıları

Yaşam alanlarından üretim ve depolama alanlarına kadar, ısı yalıtımını sağlamak için çok farklı malzemeler ve ürünler kullanılmaktadır. Bunun amacı; hem daha sağlıklı ortamlar oluşturmak hem de ısıtma ve soğutma masraflarını en alt seviyede tutarak, enerjinin daha akılcı kullanımını sağlamaktır. Ayrıca bu durum sayesinde; gün geçtikçe azalan dünya kaynaklarını daha verimli şekilde kullanma ve ekolojik sistemimize daha az zarar veren bir noktada olmamız hedeflenmektedir.

Özellikle kapalı alanı oluşturan binalarda, ısı kaybını önleme noktasında en zayıf halka; kapılar, bina giriş çıkış noktaları ve pencerelerdir. Bu alanların kullanım yoğunluğu nedeniyle; bina ya da tesis ne kadar iyi yalıtıma sahip olsa da, ısı kaybı kontrolünde bütünlük ve istenen verim sağlanamayabilir. Ancak gelişen teknoloji ve ürün çeşitliliği sayesine bu açığı kapatacak panjurlar üretilmekte ve kullanılmaktadır.

 

Panjurların Kullanım Yerleri

Panjur imalatında kullanılan malzeme çeşitliliği ve modellerinde sağlanan yeni tasarımlar sayesinde hemen hemen her yerde otomatik panjur sistemleri kullanılabilir bir noktaya ulaşmıştır. Bu alanların neler olduğuna bir göz atmak gerekirse;

  • Bina ya da tesis giriş çıkış noktalarından bina içi bölüm ya da oda ayrım noktaları,
  • Pencere ve dış açık mekan kapatma tasarımları,
  • Mağaza ya da dükkan vitrinleri,
  • Endüstriyel alanlara uygun modellerde; fabrika ya da depolama yerleri karşımıza çıkmaktadır.

 

Panjur Sistemleri Nasıl Isı Yalıtımı Sağlar?

Panjur üretiminde en önem verilen konu; panjurun dış etkenlere karşı dayanıklı malzemeden üretiliyor olmasıdır. Bu nedenle; kış döneminin sert ve soğuk hava şartlarına, yaz döneminde de yüksek ısı şartlarına dayanıklıdır. Kullanım alanı ve yerine göre de istenen kalınlıkta imal edilebilir. Bunun dışında, kullanılan malzemenin yapısı ve üretim şekli de ısı yalıtımı için idealdir. Kullanılan pek çok PVC’nin içinin hava kanallı olmasının nedeni; ısı yalıtımında kullanılan en eski ama en geçerli yöntem olan çift cam mantığının bu formda uygulanmasıdır.

 

Panjur Kullanımının Sağladığı Yararlar

Panjur sistemleri; kurulum aşamasından kullanım aşamasına kadar kolaylıklar sağlar; istenilen ölçülerde imal edilebilir ve montajı kolaydır. Kullanımı uzun süreli olduğundan; zaman içinde deformasyon ve çürüme gibi istenmeyen durumlar oluşmaz.